Skip to content

17 Hazelwood Ave

Newark, NJ 07106

Built 1912

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Dec 9, 1999

Property Information

Block4118
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,840
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,600
12%
Improvement Value:$158,600
88%
Total Assessment$181,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,891+2.0%
2024$6,755-0.2%
2023$6,766-1.7%
2022$6,886+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft2,840DeedBook 5662, Page 585

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 4666, Page 897

Property Built

Built

Year Built: 1912