Skip to content

56-58 Richelieu Terr

Newark, NJ 07106

Built 1925

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Apr 12, 2021

Property Information

Block4119
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class19
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,510
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,600
18%
Improvement Value:$114,700
82%
Total Assessment$140,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,336-45.0%
2024$9,708+85.3%
2023$5,239-1.7%
2022$5,331+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft1,510DeedBook 20210, Page 50616

Property Sale

Sale
$130,000
Sq Ft1,510DeedBook 20191, Page 5823Recorded11/8/2019

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 5927, Page 295

Property Sale

SaleMulti
$65,000
DeedBook 5623, Page 671

Property Sale

SaleMulti
$30,000
DeedBook 4772, Page 681

Property Built

Built

Year Built: 1925