Skip to content

106-108 Richelieu Terr

Newark, NJ 07106

Built 1905

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 23, 2022

Property Information

Block4123
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class16
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,022
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,300
13%
Improvement Value:$141,500
87%
Total Assessment$162,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,191+2.0%
2024$6,069-0.2%
2023$6,079-1.7%
2022$6,186+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 12291, Page 2484

Property Sale

SaleMulti
$267,000
DeedBook 6231, Page 426

Property Sale

SaleMulti
$113,000
DeedBook 5527, Page 144

Property Sale

SaleMulti
$46,550
DeedBook 4724, Page 646

Property Built

Built

Year Built: 1905