Skip to content

603-605 Sandford Ave

Newark, NJ 07106

Public Property

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Aug 13, 2025

Property Information

Block4123
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class---
Description2.5SAL6UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage609
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,500
3%
Improvement Value:$854,800
97%
Total Assessment$877,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2014$15,472+3.7%
2013$14,916+4.7%
2012$14,253+16.1%
2011$12,276+5.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$45,000

To:

Sq Ft609DeedBook 20250, Page 54283

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook 4963, Page 392