Skip to content

100 Oakland Terr

Newark, NJ 07106

Built 1922

Last Sale Price
$63,900
Last Sale Date
Nov 26, 1985

Property Information

Block4125
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page60

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,247
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,700
18%
Improvement Value:$98,900
82%
Total Assessment$120,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,586+2.0%
2024$4,496-0.2%
2023$4,503-1.7%
2022$4,583+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$63,900

To:

Sq Ft1,247DeedBook 4903, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 1922