Skip to content

105-107 Richelieu Terr

Newark, NJ 07106

Built 1908

Last Sale Price
$494,250
Last Sale Date
Nov 11, 2020

Property Information

Block4126
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class49
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,296
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,000
6%
Improvement Value:$329,300
94%
Total Assessment$351,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,360+2.0%
2024$13,096+136.0%
2023$5,549-1.7%
2022$5,647+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$494,250

To:

Sq Ft2,296DeedBook 20201, Page 25935

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 20200, Page 38525

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft2,296DeedBook 20200, Page 20500Recorded2/24/2020

Property Built

Built

Year Built: 1908