Skip to content

119 Richelieu Terr

Newark, NJ 07106

Built 1910

Last Sale Price
$62,000
Last Sale Date
Jan 9, 1996

Property Information

Block4126
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class18
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,530
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,800
15%
Improvement Value:$132,800
85%
Total Assessment$155,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,917+2.0%
2024$5,801-0.2%
2023$5,810-1.7%
2022$5,913+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$62,000

To:

Sq Ft2,530DeedBook 5404, Page 318

Property Built

Built

Year Built: 1910