Skip to content

166-168 Stuyvesant Ave

Newark, NJ 07106

Built 1917

Last Sale Price
$387,775
Last Sale Date
Aug 17, 2021

Property Information

Block4073
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,707
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,600
9%
Improvement Value:$161,900
91%
Total Assessment$177,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,750+2.0%
2024$6,617+15.7%
2023$5,720-1.7%
2022$5,822+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$387,775

To:

Sq Ft2,707DeedBook 20211, Page 16864

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 4966, Page 840

Property Built

Built

Year Built: 1917