Skip to content

26 Richelieu Pl

Newark, NJ 07106

Built 1922

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Oct 13, 1993

Property Information

Block4126
Lot49
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,380
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,700
16%
Improvement Value:$110,400
84%
Total Assessment$132,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,024+2.0%
2024$4,925-0.2%
2023$4,933-1.7%
2022$5,020+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000

To:

Sq Ft1,380DeedBook 5283, Page 315

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 4872, Page 137

Property Built

Built

Year Built: 1922