Skip to content

695 Sandford AveNewark, NJ 07106

Built 1957

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Feb 6, 1988

Property Information

Block4127
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class43
Description2SF2AG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,156
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,200
12%
Improvement Value:$111,500
88%
Total Assessment$126,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,818+2.0%
2024$4,723-0.2%
2023$4,731-1.7%
2022$4,815+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$55,000

To:

Sq Ft2,156DeedBook 5014, Page 488

Property Built

Built

Year Built: 1957