Skip to content

709-711 Sandford Ave

Newark, NJ 07106

Built 1930

Last Sale Price
$289,000
Last Sale Date
Aug 29, 2019

Property Information

Block4127
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class43
Description3SF4UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,787
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,000
10%
Improvement Value:$198,100
90%
Total Assessment$221,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,408+2.0%
2024$8,243-0.2%
2023$8,256+33.0%
2022$6,209+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$289,000

To:

Sq Ft2,787DeedBook 20190, Page 89495

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 12198, Page 4823

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5521, Page 351

Property Built

Built

Year Built: 1930