Skip to content

32-34 Varsity Rd

Newark, NJ 07106

Built 1932

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 26, 2018

Property Information

Block4127
Lot58
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class43
Description2SB2UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,108
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,700
8%
Improvement Value:$254,800
92%
Total Assessment$276,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,515+2.0%
2024$10,308-0.2%
2023$10,325-1.7%
2022$10,507+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5965, Page 531

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 4705, Page 14

Property Built

Built

Year Built: 1932