Skip to content

100-102 Eastern Pkway

Newark, NJ 07106

Built 1938

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Dec 29, 2022

Property Information

Block4129
Lot53
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page60

Building Details

Building Class18
Description2SB2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,792
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,300
10%
Improvement Value:$283,800
90%
Total Assessment$315,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,983+85.6%
2024$6,457-0.2%
2023$6,467-1.7%
2022$6,582+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft1,792DeedBook 20230, Page 594

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 4712, Page 978

Property Built

Built

Year Built: 1938