Skip to content

48-50 Ivy StNewark, NJ 07106

Built 1930

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Oct 6, 2025

Property Information

Block4086
Lot54
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,774
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,800
18%
Improvement Value:$111,000
82%
Total Assessment$135,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,164+2.0%
2024$5,063-0.2%
2023$5,071-1.7%
2022$5,160+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$575,000

To:

DeedBook 20250, Page 66096

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft1,774DeedBook 20240, Page 34903

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 1930