Skip to content

28-30 Reynolds PlNewark, NJ 07106

Built 1945

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Aug 2, 2025

Property Information

Block4264
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page65

Building Details

Building Class16
Description2SS2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,750
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,500
18%
Improvement Value:$142,100
82%
Total Assessment$172,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,564+2.0%
2024$6,435-0.2%
2023$6,445-1.7%
2022$6,559+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

To:

DeedBook 20250, Page 50839

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft1,750DeedBook 20250, Page 21374Recorded4/3/2025

Property Sale

Sale
$36,500

To:

DeedBook 4499, Page 1094

Property Built

Built

Year Built: 1945