Skip to content

104-106 Ivy St

Newark, NJ 07106

Built 1923

Last Sale Price
$41,500
Last Sale Date
Nov 9, 1981

Property Information

Block4131
Lot61
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,056
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,300
17%
Improvement Value:$99,200
83%
Total Assessment$119,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,545+2.0%
2024$4,455-0.2%
2023$4,462+4.0%
2022$4,291+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$41,500

To:

Sq Ft1,056DeedBook 4733, Page 799

Property Built

Built

Year Built: 1923