Skip to content

769-771 Sandford AveNewark, NJ 07106

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 16, 2010

Property Information

Block4132
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,000
36%
Improvement Value:$195,900
64%
Total Assessment$305,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,633+2.0%
2024$11,404-0.2%
2023$11,422-1.7%
2022$11,624+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$390,000
DeedBook 6115, Page 710

Property Sale

SaleMulti
$82,000
DeedBook 4852, Page 172