Skip to content

34 Mt Vernon Pl

Newark, NJ 07106

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 11, 2007

Property Information

Block4133
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description2.5SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,184
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,000
17%
Improvement Value:$101,100
83%
Total Assessment$121,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,605+2.0%
2024$4,515-0.2%
2023$4,522-1.7%
2022$4,602+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925