Skip to content

78-80 Mountainview Pl

Newark, NJ 07106

Built 1925

Last Sale Price
$57,000
Last Sale Date
Aug 29, 2008

Property Information

Block4134
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description2SF3UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,652
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,900
15%
Improvement Value:$128,500
85%
Total Assessment$150,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,720+2.0%
2024$5,607-0.2%
2023$5,616-1.7%
2022$5,715+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$57,000

To:

Sq Ft1,652DeedBook 12158, Page 2128

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 5637, Page 410

Property Built

Built

Year Built: 1925