Skip to content

829-837 Sandford AveNewark, NJ 07106

Commercial

Last Sale Price
$704,910
Last Sale Date
Nov 2, 2020

Property Information

Block4135
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$250,800
46%
Improvement Value:$299,200
54%
Total Assessment$550,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,917+2.0%
2024$20,504-0.2%
2023$20,537-1.7%
2022$20,900-14.6%
Property History

Property Sale

Sale
$704,910

To:

DeedBook 20210, Page 14497

Property Sale

SaleMulti
$550,000
DeedBook 12253, Page 615

Property Sale

SaleMulti
$344,100
DeedBook 5362, Page 385

Property Sale

SaleMulti
$25,000
DeedBook 4458, Page 879