Skip to content

34-36 Fleetwood Pl

Newark, NJ 07106

Built 1925

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 11, 2015

Property Information

Block4135
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,380
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
15%
Improvement Value:$113,200
85%
Total Assessment$133,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,066+2.0%
2024$4,966-0.2%
2023$4,974-1.7%
2022$5,062+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 5583, Page 630

Property Built

Built

Year Built: 1925