Skip to content

36 Marsac Pl

Newark, NJ 07106

Built 1926

Last Sale Price
$224,500
Last Sale Date
Mar 6, 2015

Property Information

Block4137
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,444
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,300
14%
Improvement Value:$122,700
86%
Total Assessment$143,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,438+2.0%
2024$5,331-0.2%
2023$5,340-1.7%
2022$5,434+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$224,500

To:

Sq Ft1,444DeedBook 12543, Page 1425

Property Sale

Sale
$113,000

From:

To:

Sq Ft1,444DeedBook 12498, Page 2229Recorded6/4/2014

Property Built

Built

Year Built: 1926