Skip to content

38-40 Marsac Pl

Newark, NJ 07106

Built 1926

Last Sale Price
$134,000
Last Sale Date
Jul 21, 1988

Property Information

Block4137
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,562
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,400
14%
Improvement Value:$129,500
86%
Total Assessment$149,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,701+2.0%
2024$5,588-0.2%
2023$5,597-1.7%
2022$5,696+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$134,000

To:

Sq Ft2,562DeedBook 5037, Page 144

Property Built

Built

Year Built: 1926