Skip to content

189-191 Kerrigan Blvd

Newark, NJ 07106

Built 1921

Last Sale Price
$67,000
Last Sale Date
Aug 26, 1986

Property Information

Block4139
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page66

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,443
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,400
16%
Improvement Value:$108,700
84%
Total Assessment$129,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,910+2.0%
2024$4,813-0.2%
2023$4,821-1.7%
2022$4,906+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$67,000

To:

Sq Ft1,443DeedBook 4933, Page 983

Property Built

Built

Year Built: 1921