Skip to content

241 Ellery Ave

Newark, NJ 07106

Built 1925

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Aug 2, 2018

Property Information

Block4142
Lot45
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page66

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,701
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,300
11%
Improvement Value:$159,000
89%
Total Assessment$179,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,819+2.0%
2024$6,684-0.2%
2023$6,695-1.7%
2022$6,813+20.5%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft2,760DeedBook 20180, Page 78132

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 5138, Page 1

Property Sale

Sale
$31,500
DeedBook 4620, Page 417

Property Built

Built

Year Built: 1925