Skip to content

10-12 Eastern Pkwy

Newark, NJ 07106

Built 1921

Last Sale Price
$31,000
Last Sale Date
Mar 28, 1978

Property Information

Block4162
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page60

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,510
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,400
19%
Improvement Value:$123,400
81%
Total Assessment$152,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,811+2.0%
2024$5,696-0.2%
2023$5,706-1.7%
2022$5,806+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$31,000

To:

Sq Ft1,510DeedBook 4599, Page 629

Property Built

Built

Year Built: 1921