Skip to content

53-55 Woodbine Ave

Newark, NJ 07106

Built 1930

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Feb 18, 1994

Property Information

Block4163
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page60

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,506
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,400
22%
Improvement Value:$104,600
78%
Total Assessment$134,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,096+2.0%
2024$4,996-0.2%
2023$5,004-1.7%
2022$5,092+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000

To:

Sq Ft1,506DeedBook 5302, Page 360

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4970, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 1930