Skip to content

77-79 Woodbine Ave

Newark, NJ 07106

Built 1929

Last Sale Price
$167,000
Last Sale Date
Jul 16, 2002

Property Information

Block4163
Lot45
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page65

Building Details

Building Class16
Description2.5SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,514
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,400
19%
Improvement Value:$126,900
81%
Total Assessment$156,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,944+2.0%
2024$5,827-0.2%
2023$5,836-1.7%
2022$5,939+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$167,000

To:

Sq Ft1,514DeedBook 5904, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1929