Skip to content

63-67 Richelieu Ter

Newark, NJ 07106

Built 1922

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Nov 11, 2023

Property Information

Block4171
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page60

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,035
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,500
16%
Improvement Value:$150,700
84%
Total Assessment$179,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,815+2.0%
2024$6,681-0.2%
2023$6,691-1.7%
2022$6,810+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000

To:

Sq Ft3,035DeedBook 20230, Page 75938

Property Sale

Sale
$507,000
Sq Ft2,957DeedBook 20230, Page 3192Recorded1/18/2023

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft3,035DeedBook 20160, Page 14019Recorded2/18/2016

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft3,035DeedBook 12535, Page 9627Recorded1/29/2015

Property Built

Built

Year Built: 1922