Skip to content

68-70 Oakland Terr

Newark, NJ 07106

Built 1922

Last Sale Price
$98,000
Last Sale Date
Mar 31, 1993

Property Information

Block4171
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page60

Building Details

Building Class16
Description1.5SS2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,085
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,200
15%
Improvement Value:$167,400
85%
Total Assessment$196,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,477+2.0%
2024$7,329-0.2%
2023$7,341-1.7%
2022$7,471+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$98,000

To:

Sq Ft4,085DeedBook 5254, Page 909

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 5214, Page 476

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 5135, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1922