Skip to content

56-60 Oakland Terr

Newark, NJ 07106

Built 1925

Last Sale Price
$44,000
Last Sale Date
Mar 25, 1983

Property Information

Block4171
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page60

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,692
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,800
14%
Improvement Value:$156,100
86%
Total Assessment$181,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,918+2.0%
2024$6,781-0.2%
2023$6,792-1.7%
2022$6,912+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$44,000

To:

Sq Ft3,692DeedBook 4782, Page 612

Property Built

Built

Year Built: 1925