Skip to content

48-50 Oakland Terr

Newark, NJ 07106

Built 1915

Last Sale Price
$23,500
Last Sale Date
Jul 30, 1980

Property Information

Block4172
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,398
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,600
14%
Improvement Value:$162,900
86%
Total Assessment$188,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,169+2.0%
2024$7,027-0.2%
2023$7,039-1.7%
2022$7,163+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$23,500

To:

Sq Ft2,398DeedBook 4689, Page 67

Property Built

Built

Year Built: 1915