Skip to content

1100-1106 South Orange AvNewark, NJ 07106

Built 1900

Last Sale Date
Oct 7, 1993

Property Information

Block4172
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
Description2.5SCB4UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage7,667
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$345,600
44%
Improvement Value:$434,100
56%
Total Assessment$779,700

Tax History

YearProperty taxesChange
1994$12,582+5.1%
1993$11,976+17.5%
1992$10,194+10.5%
1991$9,222+6.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$42,000

Property Sale

SaleMulti
$42,000
DeedBook 4824, Page 196

Property Built

Built

Year Built: 1900