Skip to content

1096-1098 South Orange Av

Newark, NJ 07106

Commercial

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Dec 22, 2009

Property Information

Block4172
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$137,700
47%
Improvement Value:$156,800
53%
Total Assessment$294,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,200+2.0%
2024$10,979-0.2%
2023$10,997-1.7%
2022$11,191+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$240,000

To:

DeedBook 12234, Page 6274

Property Sale

SaleMulti
$235,000
DeedBook 5998, Page 466

Property Sale

SaleMulti
$10,000
DeedBook 5942, Page 410

Property Sale

SaleMulti
$36,000
DeedBook 4856, Page 272