Skip to content

1112-1118 South Orange Av

Newark, NJ 07106

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 30, 2011

Property Information

Block4173
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$324,000
91%
Improvement Value:$31,400
9%
Total Assessment$355,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,516+2.0%
2024$13,249-0.2%
2023$13,271-1.7%
2022$13,505+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5195, Page 891

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4880, Page 178