Skip to content

14 St Paul Ave

Newark, NJ 07106

Built 1927

Last Sale Price
$42,100
Last Sale Date
Jul 29, 1977

Property Information

Block4173
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,540
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,900
15%
Improvement Value:$139,700
85%
Total Assessment$163,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,222+2.0%
2024$6,099-0.2%
2023$6,109-1.7%
2022$6,217+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$42,100

To:

Sq Ft3,540DeedBook 4577, Page 718

Property Built

Built

Year Built: 1927