Skip to content

1120-1122 South Orange Av

Newark, NJ 07106

Commercial

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Aug 26, 2021

Property Information

Block4173
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class10
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$148,500
36%
Improvement Value:$258,600
64%
Total Assessment$407,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,482+2.0%
2024$15,177+43.5%
2004$10,579+0.0%
2003$10,579+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

DeedBook 20211, Page 28147

Property Sale

SaleMulti
$181,000
DeedBook 5706, Page 734

Property Sale

SaleMulti
$45,000
DeedBook 4807, Page 342