Skip to content

49 St Paul Ave

Newark, NJ 07106

Built 1920

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Oct 26, 2023

Property Information

Block4175
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page60

Building Details

Building Class16
Description2.5SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,584
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,300
15%
Improvement Value:$120,700
85%
Total Assessment$142,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,400+2.0%
2024$5,294-0.2%
2023$5,302-1.7%
2022$5,396+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

To:

Sq Ft1,584DeedBook 20230, Page 74731

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 5930, Page 573

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5821, Page 24

Property Sale

Sale
$72,500
DeedBook 4923, Page 896

Property Built

Built

Year Built: 1920