Skip to content

71-73 St Paul Ave

Newark, NJ 07106

Built 1907

Last Sale Date
May 16, 2000

Property Information

Block4175
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page60

Building Details

Building Class16
Description2.5SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,860
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,600
15%
Improvement Value:$145,100
85%
Total Assessment$170,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,492+2.0%
2024$6,364-0.2%
2023$6,374-1.7%
2022$6,487+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 5697, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1907