Skip to content

22 Dover StNewark, NJ 07106

Built 1917

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Mar 28, 2023

Property Information

Block4176
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,631
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,300
14%
Improvement Value:$131,800
86%
Total Assessment$153,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,822+2.0%
2024$5,708-0.2%
2023$5,717-1.7%
2022$5,818+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$650,000

To:

Sq Ft2,631DeedBook 20230, Page 21323

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft2,567DeedBook 20230, Page 5593Recorded1/26/2023

Property Sale

Sale
$22,500
DeedBook 6209, Page 249

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5355, Page 121

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 4947, Page 524

Property Built

Built

Year Built: 1917