Skip to content

67-69 Dover St

Newark, NJ 07106

Built 1920

Last Sale Price
$87,000
Last Sale Date
Feb 19, 1998

Property Information

Block4177
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page60

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,490
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,600
21%
Improvement Value:$115,200
79%
Total Assessment$145,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,545+2.0%
2024$5,435-0.2%
2023$5,444-1.7%
2022$5,540+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$87,000

To:

Sq Ft1,490DeedBook 5525, Page 90

Property Sale

Sale
$350
DeedBook 4971, Page 753

Property Built

Built

Year Built: 1920