Skip to content

57 Montrose StNewark, NJ 07106

Built 1928

Last Sale Price
$49,500
Last Sale Date
Dec 1, 1973

Property Information

Block4179
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page60

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,408
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,000
12%
Improvement Value:$174,600
88%
Total Assessment$198,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,553+2.0%
2024$7,404-0.2%
2023$7,416-1.7%
2022$7,547+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$49,500

To:

Sq Ft4,408DeedBook 4462, Page 1075

Property Built

Built

Year Built: 1928