Skip to content

124-126 Lindsley Ave

Newark, NJ 07106

Built 1927

Last Sale Price
$49,000
Last Sale Date
May 13, 1983

Property Information

Block4073
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,540
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,400
11%
Improvement Value:$149,000
89%
Total Assessment$167,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,366+2.0%
2024$6,241-0.2%
2023$6,251-1.7%
2022$6,361+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$49,000

To:

Sq Ft4,540DeedBook 4786, Page 593

Property Built

Built

Year Built: 1927