Skip to content

27 Montrose St

Newark, NJ 07106

Built 1930

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Jun 4, 2021

Property Information

Block4179
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page60

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,976
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,600
14%
Improvement Value:$145,800
86%
Total Assessment$169,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,192+2.1%
2024$6,065-0.2%
2023$6,075-1.8%
2022$6,187+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft1,976DeedBook 20210, Page 76023Recorded10/6/2023

Property Built

Built

Year Built: 1930