Skip to content

41 Monticello Ave

Newark, NJ 07106

Built 1917

Last Sale Price
$132,000
Last Sale Date
May 6, 2011

Property Information

Block4184
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,897
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,400
14%
Improvement Value:$150,100
86%
Total Assessment$174,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,386+2.1%
2024$6,255-0.2%
2023$6,266-1.8%
2022$6,381+1.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$132,000

To:

Sq Ft2,897DeedBook 12312, Page 9006

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 12035, Page 1729

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 5542, Page 534

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 4760, Page 34

Property Built

Built

Year Built: 1917