Skip to content

81-83 Monticello Ave

Newark, NJ 07106

Built 1927

Last Sale Price
$1,000
Last Sale Date
Jan 17, 2001

Property Information

Block4184
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,035
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,400
12%
Improvement Value:$185,800
88%
Total Assessment$210,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,994+2.0%
2024$7,836-0.2%
2023$7,849-1.7%
2022$7,988+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,000

To:

Sq Ft5,035DeedBook 5748, Page 327

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5214, Page 731

Property Sale

Sale
$58,500
DeedBook 4814, Page 539

Property Built

Built

Year Built: 1927