Skip to content

62-64 Poe AveNewark, NJ 07106

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 14, 2004

Property Information

Block4180
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page60

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,988
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,200
11%
Improvement Value:$187,900
89%
Total Assessment$211,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,028+2.0%
2024$7,870-0.2%
2023$7,882-1.7%
2022$8,022+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$171,000
DeedBook 5099, Page 159

Property Sale

Sale
$114,100
DeedBook 5000, Page 657

Property Built

Built

Year Built: 1922