Skip to content

45 Kenmore Ave

Newark, NJ 07106

Built 1914

Last Sale Price
$427,500
Last Sale Date
Jun 21, 2021

Property Information

Block4189
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,360
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,300
12%
Improvement Value:$162,400
88%
Total Assessment$183,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,986+2.0%
2024$6,848-0.2%
2023$6,859-1.7%
2022$6,981+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$427,500

To:

Sq Ft3,360DeedBook 20210, Page 84054

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft3,360DeedBook 12549, Page 8605Recorded4/22/2015

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 5890, Page 926

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 5342, Page 592

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5040, Page 878

Property Built

Built

Year Built: 1914