Skip to content

33 Lanark Ave

Newark, NJ 07106

Built 1907

Last Sale Price
$89,900
Last Sale Date
Sep 29, 1999

Property Information

Block4192
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,206
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,000
20%
Improvement Value:$95,900
80%
Total Assessment$119,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,560+2.0%
2024$4,470-0.2%
2023$4,477-1.7%
2022$4,556+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$89,900

To:

Sq Ft1,206DeedBook 5647, Page 665

Property Sale

Sale
$22,000
DeedBook 5086, Page 879

Property Sale

Sale
$34,900
DeedBook 4829, Page 621

Property Built

Built

Year Built: 1907