Skip to content

104 Palm St

Newark, NJ 07106

Built 2012

Last Sale Price
$537,000
Last Sale Date
Dec 29, 2021

Property Information

Block4199
Lot128
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,174
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,400
5%
Improvement Value:$307,200
95%
Total Assessment$323,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,307+2.0%
2024$12,064+362.2%
2023$2,610-1.7%
2022$2,656+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$537,000

To:

Sq Ft4,174DeedBook 20220, Page 6165

Property Sale

Sale
$10,440

From:

To:

Sq Ft2,506DeedBook 20190, Page 30677Recorded4/3/2019

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 6180, Page 482